NeurologijaVesti

Upotreba kanabisa u neuropatskom bolu

Medicinski kanabis može biti efikasna alternativa ili komplementarni tretman za perifernu neuropatiju, gde standardna terapija često pruža malo olakšanja. Dosadašnje studije potvrđuju blago poboljšanje bola pri udisanju kanabisa, ali štetni efekti kao što su oštećenje kognicije ili problemi sa disanjem su takođe česti, posebno pri visokim dozama. Podaci o dugoročnoj bezbednosti lečenja kanabisom su ograničeni. Dok se koristi i rizici bolje ne definišu, lekari bi trebalo da preporučuju kanabis za perifernu neuropatiju samo nakon pažljivog razmatranja. Stoga je cilj sledećeg članka da pruži pregled informacija o upotrebi kanabisa u perifernoj neuropatiji, fokusirajući se na njene prednosti, nedostatke i praktične preporuke za pružaoce zdravstvenih usluga.

Uvod

Periferna neuropatija je složena bolest koju je teško lečiti. Iako su dostupni brojni farmakološki tretmani, njihova efikasnost je ograničena i povezani su sa značajnim neželjenim efektima. Kao rezultat toga, mnogi pacijenti se okreću komplementarnoj i alternativnoj medicini.

Neke kliničke studije su otkrile da kanabis ublažava simptome neuropatije, uključujući ublažavanje bolova i bolji san, čak i kod pacijenata koji su otporni na standardnu terapiju. Međutim, neželjeni efekti kao što su iritacija grla, glavobolja i vrtoglavica se javljaju prilikom upotrebe kanabisa, a ozbiljni neuropsihološki neželjeni efekti mogu se javiti i pri visokim dozama.

Kako kanabis utiče na bol

Kanabis (osušeni ženski cvetovi Cannabis sativa L. ili Cannabis indica L.), poznat posebno po svojim psihoaktivnim efektima, takođe se tradicionalno koristi kao analgetik. Deluje u telu kroz aktivaciju kanabinoidnih receptora.

Endokanabinoidni sistem ima regulatornu ulogu u razvoju, homeostazi i neuroplastičnosti centralnog nervnog sistema i uključen je u modulaciju prenosa bola u nociceptivnom putu. Kanabinoidni receptori CB 1 i CB 2 nalaze se u centralnom i perifernom nervnom sistemu, ali iu drugim organima i tkivima, na primer u imunološkom sistemu. CB 1 receptori su u izobilju u regionima mozga uključenim u provodljivost i modulaciju signala bola.

Nakon povrede nerva, neuroni u nociceptivnom putu mogu postati reaktivniji i osetljiviji u procesu poznatom kao senzibilizacija. Ovaj proces uključuje kaskadu ćelijskih procesa koji dovode do novog formiranja nervnih završetaka osetljivih na bol. Smatra se da kanabinoidi u kanabisu smanjuju bol regulacijom ovih ćelijskih procesa. Oni takođe inhibiraju nociceptivnu provodljivost na nivou zadnjih rogova kičmene moždine i u uzlaznom spinotalamičnom traktu. CB 1 receptori koji se nalaze u nociceptivnim završecima perifernog nervnog sistema sprečavaju provođenje signala bola, dok aktivacija CB 2 receptora u imunim ćelijama smanjuje oslobađanje nociceptivnih agenasa.

Prednosti kanabisa u perifernoj neuropatiji

Pokazalo se da kanabis donosi brojne prednosti pacijentima sa perifernom neuropatijom. je deo njih:

  • Ublažavanje bolova: Neke studije sugerišu da kanabis može biti podjednako efikasan ili efikasniji od standardnih farmakoloških tretmana.
  • Poboljšanje sna: Mnogi pacijenti sa perifernom neuropatijom imaju poremećaje spavanja koji mogu pogoršati njihove simptome. Pokazalo se da kanabis poboljšava kvalitet i trajanje sna kod nekih pacijenata.
  • Poboljšan kvalitet života: Smanjenjem bolova i poboljšanjem sna, kanabis je poboljšao ukupan kvalitet života u nekim studijama.

Rizici upotrebe kanabisa

Uprkos prednostima, kanabis ima svoje nedostatke. Njegova upotreba može biti povezana sa neželjenim efektima kao što su kognitivno oštećenje, vrtoglavica, suva usta ili gastrointestinalni problemi. Ovi efekti mogu biti posebno problematični kod starijih pacijenata ili pacijenata sa komorbiditetom. Takođe postoji zabrinutost zbog efekta dugotrajne upotrebe kanabisa na razvoj mozga kod mladih odraslih osoba. Kanabis takođe treba pažljivo razmotriti kod pacijenata sa psihijatrijskom bolešću. Anksioznost, depresija i psihoza mogu se pogoršati redovnom upotrebom kanabisa, a rizik od razvoja ovih stanja se povećava upotrebom kanabisa. Dugotrajno pušenje kanabisa može izazvati kašalj, kratak dah i dovesti do pogoršanja hroničnog bronhitisa.

Meta-analize studija o uticaju kanabisa na neuropatski bol

U nastavku predstavljamo rezultate 3 meta-analize koje su procenile efekat kanabisa na neuropatski bol:

Andreae et al. (2015): 5 studija, 178 pacijenata

Meta-analiza zasnovana na podacima o pojedinačnim pacijentima uključivala je 5 randomizovanih kontrolisanih studija sa 178 pacijenata u Severnoj Americi. Svi su imali neuropatiju najmanje 3 meseca, sa nivoom bola od najmanje 3 na skali od 10 tačaka. 2 studije su uključivale pacijente sa neuropatijom povezanom sa HIV-om, ostale 3 su uključivale pacijente sa neuropatijom povezanom sa traumom, dijabetesom, kompleksnim regionalnim sindromom bola ili povredom kičmene moždine.

Sve studije su koristile celu biljku kanabisa koju je obezbedila NIDA (Nacionalni institut za drogu Abu SAD). se) za inhalaciju, a glavni parametar efikasnosti bili su rezultati na skali bola koje je prijavio pacijent. Nijedna studija nije pratila pacijente duže od 2 nedelje. Utvrđeno je da je 1 od svakih 5-6 pacijenata lečenih kanabisom imao najmanje 30% smanjenje bola (broj potreban za lečenje /NNT/ 5,6).

Nugent et al. (2017): 13 studija, 246 pacijenata

Autori su analizirali 13 interventnih i opservacionih studija koje su uključivale ukupno 246 pacijenata sa hroničnim centralnim ili perifernim neuropatskim bolom. Pacijenti su lečeni raznim preparatima od kanabisa prirodnog porekla. Aktivno lečeni pacijenti su verovatnije prijavili najmanje 30% poboljšanje neuropatskog bola. Opet, studije su bile prilično male i kratkog trajanja.

Mucke i dr. (2018): 16 studija, 1750 pacijenata

Sistematski pregled studija koje je sprovela Cochrane inicijativa analizirao je rezultate 16 studija sa 1750 pacijenata u trajanju od 2-26 nedelja. Efikasnost i bezbednost oromukoznog spreja koji sadrži kombinaciju prirodnog tetrahidrokanabinola (THC) i kanabidiola (CBD), sintetičkog kanabinoidnog nabilona, inhaliranog kanabisa i prirodnog THC-a upoređena je sa placebom.

Kada su tretirani proizvodima od kanabisa, značajno više ljudi je postiglo ≥ 50% ublažavanja bola u poređenju sa placebom (21 prema 17%; NNT 20); Smanjenje bola za 30% postiglo je 39% lečenih pacijenata u odnosu na 33% na placebu (NNT 11). S druge strane, značajno više učesnika se povuklo iz studija zbog štetnih efekata terapije kanabisom nego placeba (10 naspram 5%), pri čemu su se psihijatrijski neželjeni događaji javili kod 17% pacijenata na aktivnom lečenju u odnosu na 5% na placebu (potreban broj štetiti /NNH/ 10).

Analizirane studije su imale metodološka ograničenja, uključujući malu veličinu, kratko trajanje i nedoslednost u dizajnu. Dalja evaluacija dugoročne efikasnosti i podnošljivosti je ključna za određivanje odnosa rizika i koristi.

Dakle, treba li preporučiti kanabis za neuropatski bol?

Upotreba kanabisa u perifernoj neuropatiji je složeno pitanje koje zahteva pažljivo razmatranje prepisivanjem profesionalaca. Iako trenutna istraživanja potvrđuju analgetičku korist kanabisa za neuropatski bol uporedivu sa gabapentinom, potrebno je dalje istraživanje kako bi se bolje procenila dugoročna bezbednost, efikasnost i interakcije sa standardnim tretmanom. Na osnovu dostupnih podataka, zajedno sa temeljnim poznavanjem svakog pacijenta, prikladno je individualno proceniti da li je korist od lečenja kanabisom veća od potencijalnih rizika.

Literatura:

1. Modesto-Lowe V., Bojka R., Alvarado C. Cannabis for peripheral neuropathy: the good, the bad, and the unknown. Cleveland Clin J Med  2018; 85 (12): 943−949; doi: 10.3949/ccjm.85a.17115.
2. Andreae MH, Carter GM, Shaparin N. et al. Inhaled cannabis for chronic neuropathic pain: a meta-analysis of individual patient data. J Pain  2015; 16 (12): 1221–1232, doi: 10.1016/j.jpain.2015.07.009.
3. Nugent SM, Morasco BJ, O’Neil ME et al. The effects of cannabis among adults with chronic pain and an overview of general harms: a systematic review. Ann Intern Med 2017; 167 (5): 319–331, doi: 10.7326/M17-0155.
4. Mücke M, Phillips T, Radbruch L et al. Cannabis-based medicines for chronic neuropathic pain in adults. Cochrane Database Syst Rev  2018; 3: CD012182, doi: 10.1002/14651858.CD012182.pub2.

Back to top button