Aktuelne smernice za lečenje hroničnog zatvora

Hronični idiopatski zatvor je uobičajen zdravstveni problem. Na primer, u Sjedinjenim Američkim Državama procenjuje se da je oko 8-12% stanovništva. Veoma nepovoljno utiče na kvalitet života, negativni efekti su čak uporedivi sa, na primer, hroničnom opstruktivnom bolešću pluća, dijabetesom ili depresijom. U nastavku sumiramo trenutne preporuke za lečenje hroničnog zatvora.
Uvod
Prošlog juna, tim stručnjaka iz Američkog udruženja za gastroenterologiju (AGA) i Američkog društva za gastroenterologiju (ACG) objavili su detaljne smernice u vezi sa terapijom hroničnog idiopatskog zatvora (CIC – hronična idiopatska konstipacija). Navedena stručna društva su stvorila multidisciplinarni panel koji je sistematski sagledavao efekte pojedinih lekova i dijetetskih suplemenata na odraslu populaciju. Rezultat je bila preporuka 10 specifičnih proizvoda za CIC terapiju. Međutim, autori ovih postupaka dalje su ih podelili na 2 nivoa. Prvu grupu preparata označili su kao strogo preporučenu, a zatim preporučili preparate druge grupe samo pod određenim uslovima. Ove preporuke se ne odnose na populaciju sa hroničnom opstipacijom izazvanom opioidnim analgeticima, trudnice i pedijatrijske pacijente.
Pripreme sa jakom preporukom
Prva grupa visoko preporučenih lekova za lečenje hroničnog zatvora kod odraslih uključuje (ovim redosledom):
- Osmotski laksativ polietilen glikol (PEG), kod nas poznat i kao makrogol: Pokazalo se da se efekat PEG-a održava duže od 6 meseci lečenja. U slučaju blagih poteškoća, pre nego što je indikovan PEG, može se razmotriti suplementacija vlaknima ili se oba mogu primeniti istovremeno.
- Stimulantni (kontaktni) laksativi – bisakodil, natrijum pikosulfat: Ovi lekovi o kojima se slobodno govori preporučuju se za kratkotrajnu upotrebu, dnevno maksimalno 4 nedelje. Dugotrajna terapija ima nejasan bezbednosni profil. Lekovi se mogu koristiti i kao deo takozvane spasonosne ili povremene terapije u kombinaciji sa drugim lekovima. Preporučuje se da se počne sa nižom dozom, koja se eventualno može povećati u skladu sa tolerancijom pacijenta.
- Linaklotid crevnog sekretagoga: Može se preporučiti pacijentima koji ne reaguju na lekove bez recepta, bilo kao zamena ili kao dodatak postojećoj terapiji. U kliničkim studijama, lek je primenjivan 12 nedelja, sažetak podataka o proizvodu navodi da se efikasnost održava do 6 meseci.
- Plekanatid za intestinalni sekretagog, prokinetički prukaloprid: Ovi lekovi trenutno nisu registrovani i dostupni u Češkoj Republici.
Pripreme sa ograničenim preporukama
Među preparatima koje savet stručnjaka preporučuje da se koriste za lečenje hroničnog zatvora samo pod određenim uslovima, prema preporučenim procedurama, spadaju sledeći, sledećim redosledom:
- Vlakna: Dodaci ishrani koji sadrže vlakna mogu se koristiti kao tretman prve linije za ljude koji ih ne dobijaju dovoljno ishranom. Analiza jelovnika i podrška za adekvatan unos tečnosti tokom suplementacije je odgovarajuća.
- Osmotski laksativ magnezijum oksida: Studije su sprovedene tokom 4 nedelje, ali MgO se verovatno može koristiti duže vreme. Lečenje nije pogodno za pacijente sa oštećenom funkcijom bubrega. U našoj zemlji se koristi u obliku magistrilitrske oralne suspenzije (IPLP).
- Osmotski laksativ laktuloza: Lečenje može biti indicirano ako drugi lekovi koji se prodaju bez recepta nisu bili efikasni ili ih pacijent nije tolerisao.
- Stimulant Lakative Senna (lekovita biljka): Studije su sprovedene tokom 4 nedelje. Dugotrajna terapija ima nejasan bezbednosni profil. Preporučuje se da se počne sa nižom dozom, koja se eventualno može povećati u skladu sa tolerancijom pacijenta.
- Lubiproston za intestinalni sekretagog: Ovaj lek trenutno nije registrovan i nije dostupan u Češkoj Republici.
Deo lečenja hroničnog zatvora je razumljivo i nefarmakološka terapija, koja često prethodi indikaciji lekova. To treba da obuhvati dijetetske mere, uglavnom povećan unos tečnosti i vlakana iz ishrane, kao i mere režima u vidu fizičkih aktivnosti.
Izvori:
- Chang L, Chey WD, Imdad A et al. American Gastroenterological Association − American College of Gastroenterology Clinical Practice Guideline: Pharmacological management of chronic idiopathic constipation. Gastroenterology 2023 Jun; 164 (7): 1086−1106, doi: 10.1053/j.gastro.2023.03.214.
- Seifert B., Tachecí I., Bureš J., Lukáš M. Irritable bowel syndrome. Amendment 2019. Recommended diagnostic and therapeutic procedures for general practitioners. Society of General Medicine ČLS JEP , Prague, 2019. Available at: www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2017/DP-Drazdivy-tracnik.pdf