Efikasnost i bezbednost početka lečenja primarne imunodeficijencije supkutano primenjenim imunoglobulinima – sistematski pregled literature

Cilj sistematskog pregleda literature objavljenog prošle godine bio je da se proceni efikasnost i bezbednost početka terapije subkutanim imunoglobulinom (SCIG) kod pacijenata sa primarnom imunodeficijencijom (PID) koji nisu lečeni ovim modalitetom. U ovoj definisanoj populaciji, ranije nije bilo dovoljno podataka, pošto su SCIG obično davani nakon intravenskog imunoglobulina (IVIG) u studijama.
Svrha i ciljevi sistematskog pregleda
Supstitucija imunoglobulina je osnova lečenja pacijenata sa značajno poremećenom proizvodnjom antitela, u cilju prevencije infekcija. Primena imunoglobulina je takođe standardna na početku i dugotrajnoj primeni lečenja. SC primena imunoglobulina takođe postaje ustaljena opcija, koja pacijentima koji su prethodno lečeni IVIG-om nudi različite opcije primene koje mogu da prilagode svojim potrebama.
U uobičajenoj praksi, lečenje primarne imunodeficijencije (PID) započinje direktno IVIG-om ili čak SCIG-om. Procena efikasnosti SCIG-a kao prvog metoda supstitucije imunoglobulina do danas je bila retka. Autori dole citiranog rada pokušali su da sumiraju dosadašnje nalaze, koji su imali za cilj da procene efikasnost i bezbednost ove terapije i kvalitet života pacijenata sa PID bez prethodne supstitucije imunoglobulina, kod kojih je započet SCIG.
Uključene studije
Istraživanje literature bez jezičkih ograničenja sprovedeno je u bazama podataka MEDLINE, Embase, BioSciences Information Service i Cochrane Librari, od datuma objavljivanja 30.3.2021. 16 studija je ispunilo kriterijume za uključivanje. Nijedan od njih nije imao nasumično kontrolisan dizajn, 14 je bilo retrospektivno, a 1 je bio poprečni presek. 5 studija je obuhvatilo samo pacijente bez prethodne primene imunoglobulina. Veličina populacije u ovim studijama kretala se od 14 do 15.327 pacijenata. Kvalitet rada je bilo teže proceniti.
Dobijeni nalazi
Tretman SCIG kod pacijenata sa PID bez prethodne zamene imunoglobulina rezultirao je povećanjem nivoa imunoglobulina G (IgG) i smanjenjem tereta infekcija usled PID. Nakon završetka faze punjenja, i pacijenti koji su prethodno lečeni imunoglobulinom i pacijenti koji nisu prethodno lečeni imunoglobulinima imali su slične farmakokinetičke parametre i odgovor na terapiju.
Sve u svemu, najčešće prijavljeni neželjeni događaji bili su eritem, otok ili bol i nelagodnost na mestu infuzije, obično blage prirode.
3 studije su pokazale značajno poboljšanje kvaliteta života u vezi sa zdravljem nakon početka SCIG-a.
Zaključak i diskusija
Na osnovu podataka iz dostupnih studija, isti profil podnošljivosti, ciljni nivoi imunoglobulina i poboljšanje kvaliteta života povezanog sa zdravljem su postignuti sa SCIG kod pacijenata sa PID koji nisu prethodno primili zamenu imunoglobulina kao sa SCIG kod pacijenata sa prethodnim IVIG. Autori predlažu da se sprovedu nove studije koje bi procenile optimalne režime doza opterećenja SCIG kod pacijenata bez prethodne supstitucije imunoglobulina i direktno uporedile kliničke ishode i razvoj kvaliteta života tokom primene SCIG kod pacijenata koji su prethodno lečeni i nisu prethodno lečeni IVIG.
LiteraturaSource: Anderson-Smits C, Park M, Bell J et al. Subcutaneous immunoglobulin use in immunoglobulin-naive patients with primary immunodeficiency: a systematic review. Immunotherapy 2022 Apr; 14 (5): 373−387, doi: 10.2217/imt-2021-0265.: