PulmologijaVesti

Kriterijumi progresije kod fibrozirajuće ne-IPF intersticijske bolesti pluća

Fibrozni intersticijski proces pluća (fIPP) je bolest koju je teško kontrolisati sa ograničenim terapijskim mogućnostima i lošom prognozom. U trenutno objavljenom pregledu analiziraju se kriterijumi njegove progresije koji definišu prisustvo progresivne plućne fibroze (PPF), opisuje njihovu relativnu prevalenciju i prognostički značaj.

Progresivna plućna fibroza kod pacijenata sa ne-IPF IPP

Veliki deo pacijenata sa fIPP, osim idiopatske plućne fibroze (IPF), doživljava progresiju bolesti uprkos početnom lečenju. Ovaj fenotip bolesti se naziva progresivna plućna fibroza (PPF). PPF je povezan sa visokim morbiditetom i mortalitetom. Većina pacijenata sa PPF ima dijagnozu fibroznog preosetljivog pneumonitisa (fHP), intersticijalnih plućnih procesa povezanih sa sistemskom bolešću vezivnog tkiva (SOP-IPP) ili idiopatske intersticijalne pneumonije (IIP) koja nije IPF (uključujući fibrozirajuću nespecifičnu intersticijalnu intersticijalnu pneumoniju i upalu pluća). proces). Na osnovu retrospektivnih podataka procenjeno je da je procenat pacijenata sa PPF-om koji padaju u fibrotični ne-IPF IPP posle 24 meseca van fibrozne sarkoidoze 30%. Ali prevalencija PPF varira u skladu sa definicijom progresije.

Znaci progresije PPF-a i njihova prevalencija

U INBUILD studiji registracije sa nintedanibom, progresija kod pacijenata sa PPF je definisana kao relativni pad vitalnog kapaciteta pri naporu (FVC) od ≥ 10% ili kombinacija relativnog pada FVC od > 5% i pogoršanja respiratornih simptoma ili progresije fibroze na CT visoke rezolucije (HRCT) tokom prethodna 24 meseca. Najčešće se PPF u praćenoj kohorti manifestovao kao relativno smanjenje FVC za ≥ 10% (332/663, odnosno 50,1% pacijenata).

Hambli et al. ispitao prevalenciju i karakteristike progresije bolesti prema INBUILD kriterijumima u prospektivnom registru pacijenata sa fIPP svih podtipova uključujući IPF (n = 2746). PPF je otkriven kod 50,1% pacijenata. Učestalost PPF-a u glavnim ne-IPF podgrupama bila je različita: 58% u fHP, 51% u neklasifikovanom IPP, 45% u SOP-IPF i 39% u drugim ne-IPF. Prevalencija PPF-a kod svih pacijenata sa ne-IPF IPP-om (isključujući pacijente sa sarkoidozom) iznosila je 47,5% (919 od 1936 pacijenata), dok je prevalencija progresije kod pacijenata sa IPF-om bila 59,5% u istom periodu. U celoj kohorti, 49,1% pacijenata sa PPF ili sa progresijom IPF je ispunilo kriterijum relativnog smanjenja FVC od ≥ 10%. Vreme do progresije bilo je slično u glavnim podgrupama i praktično isto kod IPF-a i fibroznog hipersenzitivnog pneumonitisa (fHP) tokom 24 meseca praćenja.

Veliki test (n = 754) i kohorte validacije (n = 473) pacijenata sa fHP, SOP-IPP ili non-IPF IIP uključivali su multicentričnu retrospektivnu studiju (Oldham et al.) koja je procenjivala prevalenciju i prognostički značaj različitih PPF kriterijumi uključujući INBUILD kriterijume, njihove pojedinačne komponente i druge potencijalne kriterijume tokom 10 godina praćenja. Najčešći kriterijum progresije bio je relativno smanjenje FVC ≥ 5%, što je zabeleženo kod 69,7% pacijenata. Srednje vreme do progresije bilo je 10,6-12,9 meseci u pojedinačnim kohortama. Relativno smanjenje FVC ≥ 10% nađeno je kod 56,2% pacijenata sa srednjim vremenom do progresije od 15,3 meseca u test kohorti i 24 meseca u kohorti za validaciju.

Prognostički značaj PPF kriterijuma

Kriterijumi za ranu identifikaciju PPF-a na osnovu njihove prevalencije i kratkog vremena do progresije uključuju relativni pad FVC-a od >10% i kombinaciju nižih pragova opadanja FVC-a sa simptomatskim pogoršanjem ili progresijom fibroze na HRCT-u. Prognostički značaj ovih kriterijuma je široko potvrđen u pogledu mortaliteta, a čini se da je njihova prognostička tačnost veća od one alternativnih kriterijuma. Međutim, rezultati su nedosledni u pogledu prognostičkog značaja ovih kriterijuma za kasniju progresiju pada FVC. Kriterijume će verovatno morati malo prilagoditi kod pacijenata sa SOP-IPP, a posebno kod pacijenata sa inflamatornom miopatijom.

Zaključak

Nedavno objavljeni rezultati velikih kohortnih studija zasnovani na prevalenciji i prognostičkom značaju PPF kriterijuma pokazuju da su kriterijumi studije INBUILD pogodni za ranu identifikaciju progresije IPP-a bez IPF-a. Parametri koji se koriste za određivanje prisustva PPF-a predstavljeni u nedavnim međunarodnim smernicama uglavnom nisu zasnovani na podacima iz prethodnih ili kasnijih kohorti iz stvarne prakse.

Izvor:

1. Wells A. Patterns of progression in non-IPF fibrotic interstitial lung disease. Curr Opin Pulm Med  2023; 29 (5): 459–464, doi: 10.1097/MCP.0000000000000981. 
2. Oldham JM, Lee CT, Wu Z et al. Lung function trajectory in progressive fibrosing interstitial lung disease. Eur Respir J  2022; 59 (6): 2101396, doi: 10.1183/13993003.01396-2021.
3. Current findings on progressive fibrosis in interstitial lung disease. proLékaře.cz , 8 September 2022. Available at: www.prolekare.cz/tema/progredujici-ipp/detail/aktualni-poznatky-k-progresivni-fibroze-u-intersticialni-plicni-nemoci-131728
4. SPC Ofev . Available at: www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/ofev-epar-product-information_cs.pdf 

Back to top button