
U lečenju karcinoma prostate, pored hirurškog lečenja, koriste se i stereotaktička radioterapija (SBRT) i hormonska terapija. Terapija deprivacije androgena (ADT) blokira delovanje ili proizvodnju muških polnih hormona i indikovana je za lečenje karcinoma prostate srednjeg i visokog rizika, smanjujući rizik od metastaza i produžavajući preživljavanje. Rad stručnjaka sa nekoliko američkih radnih mesta pratio je nivo testosterona tokom terapije i njegovu povezanost sa razvojem skora kvaliteta života.
Uticaj lečenja na kvalitet života pacijenata
SBRT je bezbedan i dobro tolerisan modalitet koji se može koristiti čak i kod starijih pacijenata. Relativno malo snižava nivo testosterona (za 10-30%) i stoga ne izaziva povećan umor ili seksualne disfunkcije. Suprotno tome, primena agonista gonadoliberina (GnRH) kao dela ADT-a dovodi do smanjenja proizvodnje testosterona, a kao rezultat toga i razvoja simptoma hipogonadizma (umor, depresija, talasi vrućine, smanjen libido, impotencija, ginekomastija i povećanje telesne težine) .
Povratak proizvodnje testosterona u opseg prvobitnih vrednosti se obično dešava 6 meseci nakon završetka hormonskog lečenja, ali ovaj put može biti prilično promenljiv. Nedavno objavljena studija se stoga fokusirala na evoluciju hormonskog profila i srodnog kvaliteta života kod pacijenata tokom ADT praćenog SBRT-om.
Metodologija istraživanja i procenjena populacija pacijenata
Pacijenti sa lokalizovanim karcinomom prostate koji su bili podvrgnuti kombinovanom lečenju neoadjuvantnim ADT (3-6 meseci leuprorelina) i SBRT (35-36,25 Gi u 5 frakcija) u periodu od januara 2009. do maja 2018. uključeni su u retrospektivnu procenu prospektivno dobijenih podataka. Bilo je ukupno 122 muškarca starosti 55−89 godina (medijan 72 godine), od kojih su 52% bili belci, a 27% gojazni (BMI > 30). Srednje vreme praćenja bilo je 12 meseci.
Nivo testosterona je meren pre početka zračenja, zatim svaka 3 meseca tokom 1 godine, a zatim svakih 6 meseci nakon završetka lečenja. Povratak nivoa testosterona na prvobitne vrednosti definisan je kao postizanje serumske koncentracije > 7,97 nmol/l. Seksualna disfunkcija i drugi simptomi hipogonadizma su procenjivani korišćenjem upitnika EPIC-26 (kompozit proširenog indeksa prostate-26) pre početka ADT-a, prvog dana SBRT-a i pri svakom praćenju. Rezultati iz pojedinačnih poddomena upitnika su preračunati na skali od 0-100 (što je niža vrednost, to je pacijent imao veće teškoće).
Dobijeni nalazi
Srednje vrednosti dobijene iz upitnika EPIC-26 pre hormonske terapije dostigle su 94 za domene hormona i 41 za domene seksualne funkcije. 77% pacijenata je završilo 3 meseca ADT, lečenje ostalih je trajalo duže, ali najviše pola godine. Srednji nivo testosterona pre početka SBRT bio je 0,52 nmol/L (opseg 0,10-3,09 mmol/L). Kvalitet života procenjen na osnovu upitnika EPIC-26 značajno se smanjio u vezi sa lečenjem.
Kada se proceni 12 meseci nakon završetka radioterapije, 71% ispitanika je dostiglo eugonadalno stanje, au proseku 4 meseca nakon završetka SBRT. 12 meseci nakon završetka radioterapije, rezultati kvaliteta života su takođe bili približno na početnoj liniji.
Diskusija i zaključak
Smanjenje nivoa testosterona u vezi sa hormonskom terapijom raka prostate dovodi do smanjenja kvaliteta života pacijenata. Nakon završetka lečenja, koncentracija testosterona se vratila na prvobitne vrednosti kod većine muškaraca (71% u roku od 1 godine, 76% u roku od 18 meseci). Razlog za produženje ovog vremena može biti, na primer, starija životna dob, veći BMI ili niži početni nivo testosterona. 23% pacijenata se nije vratilo na prvobitne vrednosti, ali većina njih je verovatno već imala hipogonadizam pre početka lečenja. Poboljšanje kvaliteta života procenjeno na osnovu hormonske i seksualne funkcije blisko je pratilo porast koncentracije muških polnih hormona.
Sposobnost da budete seksualno aktivni je važan deo života, pa je preporučljivo razgovarati o ovom pitanju sa pacijentima i edukovati ih o mogućem razvoju situacije. Sama svest o reverzibilnosti seksualne disfunkcije može imati značajan pozitivan psihološki efekat. Rezultati citirane studije pokazuju da se praćenje nivoa testosterona može koristiti sa relativno visokom tačnošću za praćenje kvaliteta života tokom terapije raka prostate.
Izvor:
Source: Shah S., Pepin A., Forsthoefel M. et al. Testosterone as a biomarker for quality of life (QOL) following androgen deprivation therapy (ADT) and stereotactic body radiotherapy (SBRT). Cureus 2023 Aug 31; 15 (8): e44440, doi: 10.7759/cureus.44440.